Výbavička

Nad čím se zamyslet před nákupem

Zpočátku většinou přebalujete 8-12x denně a perete 1x za 2 dny, později přebalujete asi 5 - 6 x denně a stačí prát 1 x za 3 dny, ale výrobci to příliš nedoporučují (viz Praní, skladování a údržba plen). 

Doporučuji kombinovat rychleschnoucí na denní nošení (a taky na léto, kdy děti víc pijí a tudíž častěji čůrají) a bambusové na noc či delší denní spánek, vycházku apod.

Ze začátku kupte od každé pleny třeba jen 2 kusy různých značek na zkoušku. Vyhnete se tak tomu, že nakoupíte celou výbavičku od jednoho výrobce a zjistíte, že vám vůbec nesedí… každý dělá dobře něco jiného.

Stačí pár dní či týdnů a poznáte, co vám a miminku nejvíce vyhovuje, podle toho svou výbavičku doplníte nebo možná úplně změníte.

Nezapomeňte, že až pleny vyperete, budou vám alespoň den schnout (když pominu sušičku, tak samozřejmě v létě venku na sluníčku, když pofukuje větřík, můžete mít čtvercovky nebo froté pleny suché za hodinu; v zimě můžou schnout bambusové nebo AIO pleny i dva dny). Musíte tedy počítat s takovým počtem plen, který vám vystačí s nějakou rezervou do uschnutí – tzn., že počítáme 2x počet přebalení za den + 5 plen jako rezerva, což PRŮMĚRNĚ vychází na 25 kusů plen. Pochopitelně tento počet si musíte upravit podle sebe, protože každý přebaluje jinak často, má jiné možnosti sušení atd. Já osobně přebaluji dost často i teď, téměř v roce- cca po 2-3 hodinách: Ne proto, že by to plenky nezvládaly nebo jsme měli tak moc čůrající miminko, spíš pro ten pocit - kdo by chtěl být v mokru, že?

Množství a typy plen závisí také na tom, kolik chcete do plen investovat. Zde platí rovnice více pohodlí = více peněz. Ale upřímně, i když nejste financemi omezena, je zbytečné celou výbavičku sestavit jen z AIO plen.

Rozmyslete si, co upřednostníte

  • pleny „vše v jednom“, kalhotkové nebo čtvercové a z jakého materiálu
  • jednovelikostní nebo vícevelikostní
  • patentky, suchý zip či zapínání na snappi sponku
  • svrcháčky PUL, vlněné nebo fleecové

O výhodách a nevýhodách se dozvíte více v článku Druhy plen a svrchňáčků.

Co budete potřebovat + doporučený počet

Některé věci JSOU POTŘEBA KOUPIT, bez některých se v pohodě obejdete, ale DOPORUČUJEME KOUPIT PRO USNADNĚNÍ PRÁCE.

Pleny

20-25 kalhotkových nebo tvarovaných plen (jednovelikostní pleny pořídíte jen jednou, pokud budete používat vícevelikostní, pak budete pořizovat ve vel. S 25ks, a ve vel. M a L cca 20ks)

nebo

40-50 čtvercových plen (používají se 2 na jednou přebalení) – tady počítám čtvercovky na zadeček, nikoli na odříhnutí či jako podložky pod hlavičku apod.

Vkládací plenky

někdo dává vkládačku při každém přebalení, někdo jen na noc. To si budete muset vyzkoušet. Úplně bez nich ale určitě neskončíte, doporučený počet je poloviční množství než máte plenek.

Svrchní kalhotky

4-5 ks od každé velikosti pro pohodlí (pokud budete používat čtvercové či vícevrstvé, pak musíte volit svrcháčky tak, aby vám plenky opravdu držely; kalhotkové nebo tvarované pleny drží samy o sobě, proto můžete použít větší svrcháčky a nějakou tu velikost tak vynechat.

Snappi sponka

2 kusy, pokud budete používat tvarované nebo čtvercové pleny

Jednorázové separační vložky

K nezaplacení! Tekutina proteče, míchaná vajíčka zůstanou na separačce. U větších dětí jednoduše spláchnete bobek do záchodu.

Pratelné separační vložky

doporučuji na noc, když už dítko nekaká. Přece jen pokakaná fleecová separačka postrádá to kouzlo spláchnutí do záchodu i s obsahem :o)

Pratelné čistící ubrousky

počítejte raději se dvěma kusy na přebalení

Olej na zadeček Medvídek

nebo jiný dětský olejíček pro přípravu mycí emulze

Nepropustný pytel na špinavé plenky

záleží, jestli koupíte jeden velký pytel na více kusů plenek, nebo malou taštičku na solo plenku…

Přebalovací podložka

2 kusy (na střídačku když se jedna suší)

Body extendor

„prodlužovačka“ bodýček vám jistě poslouží

Kbelík s víkem na skladování plenek 

1x velký nebo 2x menší (cca 15l)

záleží, zda budete skladovat všechny pleny na mokro, nebo počůrané a pokakané zvlášť… (osobně skladuji počůrané na sucho, pokakané na mokro)

Prací prostředek

vyberte šetrný k dětské pokožce. Pokud vám pleny výrazně hrubnou, zkuste jiný. Více v článku Praní, skladování a údržba plen.

Ocet

pro zjemnění plen, pro neutralizaci ph

100% esenciální olej

levandule, tea-tree apod.

Síťka do kýble

na přendání plen do pračky, výhodné především u shora plněných praček

Má vlastní výbavička

Moje výbavička prošla dlouhým procesem ladění. Tím, že se nám narodilo opravdu velké miminko (56cm, 4,7kg), jsem bohužel některé pleny vůbec neotestovala, jako například novorozeneckou Anavy, úžasně jemňoučkou plenku. Postupem času jsem zjistila, že plenky, na které jsem se vyloženě těšila, mě až tolik nenadchly, jako Itti Bitti SIO/AIO. Tím, že nemají kolem nožiček všité gumičky, míchaná vajíčka s oblibou protékala, hlavně v autosedačce. Velikosti moc neodpovídaly realitě, my začínali hned na vel. M, ačkoli vel. S byla do 8kg... budou sedět spíš drobnějším dětem, takže pokud čekáte větší miminko, tak velikost S můžete rovnou přeskočit. Pokud váháte mezi velikostmi, volte vždy tu větší. Velice spolehlivé byly Imse Vimse 2v1. Oblíblili jsme si i velurové a bavlněné Baby Lucy, hodně se mi osvědčily velurové Swaddlebees - super rychle schnou a jsou stále měkké. Zkoušela jsem i vázačky (měla jsem Baby idea), ale brzo jsem od nich upustila a dávala čtvercovky na rovno s PULkami od Imse Vimse organic. Zkoušela jsem i konopné, ale nakonec používám nejvíc froté a bambus. Na denní spaní a na delší cestování dávám bambusky P´tit Dessous nebo  Bambinex, na noc pak bambusové Tots Bots nebo Baby Lucy, do obou vkládám navíc bambusovou vkládačku 30x30x složenou na 1/3 a krásně vydrží i 12hodin. Zpočátku opomíjené Haipa Daipa Pastelka (na novorozenci opravdu vypadaly až příliš objemně - osobně by mi to nevadilo, ale výrobci oblečení s tímto moc nepočítají...), se dostaly na výsluní v létě, kdy bylo malému půl roku (8,5kg) a padly mu báječně. Hodně nasají, rychle schnou, s vkládačkou vydrží i spaní.

Se svrchními kalhotkami mám nejlepší zkušenost s PUL od Haipa Daipa a od Imse Vimse soft i organic (ty jsou jinak šité, je lepší vzít organic větší než máte softy). Velikosti se překrývají, takže i když bychom se do vel. L ještě vešli, už nám jsou i XL, je to pohodlnější. Fleecové kalhotky jsme používali na noc jen chvilku, moc nám nevyhovují. Vlněné jsme nezkusili, ale chystáme se :o))

Moc ráda používám i bambusové AIO od Sweet Monkey, jsou to jemňoučké kapsovky - na to, kolik nasají,  docela dobře schnou . Mají krásné veselé vzory a na reprezentaci jsou k nezaplacení :o))

Od chvíle, co jsem si pořídila obchod s plenkami, nakupuji vzorky a testuji - zrovna teď točím dokola novou verzi AIO Bambinex bamboo, kalhotkouvu novou Tots Bots bamboozle, dál kapsovky Pop'n'gro, Gaga pleny, Baba boo, LIttle Lamb, Grovia hybrid shell (velice zajímavé plenky), Pop-in a Ella's house...

Na začátku, když jsem nevěděla, co koupit, tak jsem opravdu od všeho možného vzala 1-2 kusy, většinou z druhé ruky. Samozřejmě pleny po třech dětech už nemají stejné vlastnosti jako nové – vytahané gumičky, unavené suché zipy atd., ale pro jakous takous představu to postačilo. Při nákupu z druhé ruky vybírejte pečlivě: ptejte se, jak bylo o pleny pečováno, chtějte detailní fotky – kolikrát hodně napoví i to, jak vypadá jiné zboží, které dotyčná inzeruje.  

Pokud navíc plánujete další miminko, určitě investujte do nových, určitě se to vyplatí.