Plenka je část oděvu, určená k zachycování výkalů a moče. Převážně ji používají kojenci a batolata, ale mohou ji používat i starší a yzicky postižení lidé, trpící inkontinencí, ve zvláštních případech i zdraví lidé, když není možné použít záchodu (při upoutání na lůžku v nemocnici apod.

Slovo plenka původně označovalo plátno.

Většina dětí ve věku 1,5–4 roky, v závislosti na výchově, typu plenek, rodičovských zvycích a osobnosti dítěte, nepotřebuje plenky, když nespí. Ale některé děti mají problémy s denní nebo častěji s noční kontrolou močení až do 8 let nebo i déle. To může být způsobeno mnoha důvody, nejčastěji nedostatečnou produkcí antidiuretického hormonu (ADH) v dětském organismu. Jiné důvody zahrnují problémy s ovládáním močového měchýře a emocionální problémy (ale emocionální problémy jsou méně častá příčina než se obecně myslí). Některé starší děti též potřebují plenky během cestování. Tyto děti mohou použít větší verzi standardních plenek (junior plenky) nebo speciální tréninkové plenky, které napodobují spodní prádlo a nepotřebují upevnění nebo pomoc dospělých.

Schopnost látkové plenky absorbovat kapaliny může být zvýšena použitím speciálních vložek. To je užitečné pro děti, které své plenky silně promočí, nebo když není možné plenky často měnit. Tlustá plenka mezi nohama může snížit pohyblivost dítěte, ale je to nutné pro hygienu dítěte i okolí.

Výměna plenky závisí na pečovateli. Někteří lidé si myslí, že plenky mají být měněny ve fixních časech během dne, např. po každém spaní a po jídle. Podle názoru jiných se mají měnit, když dítě cítí potřebu výměny bez ohledu na čas, a další soudí, že plenka se má vyměnit hned po promočení nebo ušpinění.

Jako prevence opruzení má být plenka vyměněna co nejdříve po ušpinění (zvláště od výkalů). Během výměny po vyčištění a usušení zadnice se používá i dětský olej, ochranný krém nebo dětský zásyp na redukci podráždění. Nejlepší metoda na prevenci a léčbu plenkové vyrážky je vystavit zadnici vzduchu a slunci co nejčastěji. Existují též speciální krémy obsahující složky jako oxid zinečnatý, které se mohou použít na léčbu plenkových vyrážek. Před odložením plenky, buď do plenkové nádoby na praní nebo odpad, je nutno oddělit co nejvíc výkalové hmoty do toalety, aby se zabránilo kontaminaci odpadních skládek a spodních vod.

Existuje několik kultur, které se bez použití plenek úplně obejdou, ať už z vůle nebo nutnosti. Rodiče nebo jiní pečovatelé se mohou naučit vnímat zvyky a signály vylučování dítěte. Když je evidentní, že dítě potřebuje vylučovat, přenesou dítě na potřebné místo. Na západě se tato praxe často nazývá dětskýnočníkový trénink (i když jde o rodiče, kteří trénují rozpoznávání signálů) nebo  bezplenková komunikační metoda .

 

wikipedie