Výhody a nevýhody

jednorázové pleny

Nevýhody

Jsou finančně náročné.

Dítě si hůře a později zvyká na udržování čistoty. Přebalovací věk je delší než u látkových plen – v ČR zhruba o 5-6 měsíců (to platí u všech typů jednorázových plen). Rodiče (zejména pod tlakem reklamy) často nabývají dojmu, že dítě v jednorázovce je “v suchu” a nemají ani potřebu učit dítě chodit na nočník.

Není zcela vyloučené zdravotní riziko (z reziduí stopových množství škodlivých látek) apod. Dochází k přehřívání pohlavních orgánů dítěte (zejména chlapců), což má vliv na sníženou schopnost reprodukce (či neplodnost) v dospělém věku.

Některé jednorázové pleny (zejména ty levnější) hůře těsní a při přebalování je mnohdy nutné převlékat celé dítě.

Je jich velká spotřeba. Počítáme-li, že se dítě po dva roky přebaluje průměrně 7x denně (6 plen přes den a jednu na noc), a dalšího půl roku má plenu přes den jako pojistku a 1 plenu na noc, spotřebuje tak přes 5400 ks plen.

Výhody

Přebalování je jednoduché, odpadá práce s praním a sušením.

Při cestování není nutné starat se o přepírání, pleny lze koupit ve většině obchodů a lékáren, v malých prodejnách však často v neekonomických baleních.

Někteří výrobci zařadili do svého sortimentu i šetrnější variantu jednorázových plen, které jsou z hlediska výroby a/nebo likvidace příznivější pro životní prostředí. Takové pleny mohou být vyrobeny (často jen částečně) z biologicky rozložitelných a kompostovatelných materiálů (biopolymerů PLA, PCL), nebývají běleny chlórem či ani kyslíkem a neobsahují parfémy (a zbytečně nedráždí dětskou pokožku). Problémem ale zůstává, jak s tímto odpadem nakládat: v kompostu je nelze likvidovat ve velkém, v komunálním odpadu se nerozkládají, ale zahnívají. Navíc je na jejich výrobu stejně třeba velké množství surovin a energie (viz níže), což je pro přírodu stále nepříznivé. Od pořízení může odradit jejich vyšší cena.

 

látkové pleny

Nevýhody

Vyžadují práci s praním a sušením, ale jsou minimálně náročné na čas a péči v porovnání s plenami tak, jak je znaly naše maminky před 20 lety.

Při nevhodném výběru pracího prášku a nešetrném praní se mohou podílet na znečištění vod a mohou dráždit jemnou dětskou pokožku.

Na drobnějších novorozencích mohou látkové pleny (zejména ty jednovelikostní) působit příliš objemně. Tomu lze předejít výběrem plen pro novorozence.

Výhody

Nespornou výhodou látkových plenek je to, že nevytvářejí žádný tuhý domovní odpad.

Jejich používání je levné.

Dítě bývá rodiči dříve vedeno k tomu, aby se obešlo bez plenek.

Nehrozí riziko přestupu chemických látek z pleny do kůže dítěte, minimalizována jsou též další zdravotní rizika – např. přehřívání pohlavních orgánů (což může mít u chlapců vliv na snížení plodnosti v dospělosti) nebo s nesprávný vývoj kyčlí - u látkových plen máte díky širokému balení jistotu správného držení nožiček.

Látkové plenky v kombinaci s moderními svrchními kalhotkami velmi dobře těsní na zádíčkách i okolo nožiček a chrání tak ostatní oblečení od znečištění

Na 1 dítě se jich nespotřebuje mnoho. Počet plen doporučený pro celé přebalovací je cca 20-25 kusů. Více v článku „Výbavička“.

Látkové pleny mají dlouhou životnost - dají se minimálně 300x vyprat, lze je tedy použít i na dvě a více dětí.

Moderní látkové pleny nejsou fádní. Zatímco jednorázové pleny se liší jen v potisku a bělosti buničiny, u látkových plen lze vybírat z rozličných barev, motivů, materiálů i tvarů.