DRUHY PLEN A SVRCHNÍCH KALHOTEK

Moderní látkové pleny se vyrábí:

z různých materiálů

  • Bambus 

Má antibakteriální účinky (ničí bakterie, plísně i kvasinky). Je vysoce savý, mnohonásobně oproti bavlně, rychle odvádí od pokožky vlhkost. Je antistatický, vysoce prodyšný, příjemný, po vyprání nehrubne.

  • Konopí

Má vysokou savost, mnohem vyšší než bavlna. Chrání proti UV záření - 100% konopné vlákno zadrží 100% UV záření. Má hojivé účinky, tiší bolest. Má antiseptické vlastnosti - tlumí kožní plísňová onemocnění, zamezuje množení anaerobních baktérií. Je antistatický - nepřitahuje špínu.

  • Len

Je přirozeně antibakteriální, chrání proti UV záření. Je vhodný pro alergiky (je rezistentní vůči plísním, pylům a prachu). Dobře odvádí vlhkost i teplo. Je schopný pohltit tolik tekutiny, kolik sám váží, Je prodyšný, v létě chladivý a v zimě hřející. Schne rychleji než bavlna.

  • Tencel

Jedná se o čistě přírodní vlákno získané ze dřeva. Má větší absorbční schopnost než bavlna, v létě odvádí vlhkost a přebytečné teplo (vlákno příjemně chladí), V zimě naopak zabraňuje úniku tepla – jemně hřeje. Je antibakteriální.

  • Bavlna

Vydrží časté praní, má ale omezenou termo-izolační schopnost, mokrá je nepříjemně chladivá na omak.

  • Biobavlna

Při její výrobě a zpracování byly zohledněny základní principy ochrany přírody, pěstitelé a dělníci mají zajištěno důstojné živobytí a přijatelné pracovní podmínky.

  • Polyester / mikrovlákno / fleece

Umělé vlákno, má ale několik výhod: je levnější, trvanlivější a hlavně rychleji schne.

 

Nejvíce nasaje bambus, pak konopí, pak froté a nakonec flanel. Savé jádro z mikrovlákna sice nasaje nejméně, je však zaručeně první suché - ideální na denní pleny.

Fleece se na savé jádro nepoužívá, bývá na vnitřní straně pleny jako vrstva odvádějící vlhko od zadečku.

Platí zde přímá úměra: čím je plenka savější, tím také déle schne.

 

v různých velikostech

jednovelikostní - od narození po nočník, většinou 3-15kg

vícevelikostní - vel. S, M, L, XL

dvouvelikostní – vel. XS/S, M/L

 

s různým zapínáním

patentky

suchý zip

bez zapínání, upínají se pomocí Snappi sponky nebo se jednoduše přichytí svrchními kalhotkami

 

Pleny, na které NEJSOU potřeba svrchní kalhotky

Ano, to jsou ty nádherně barevné plenky :o))

 

all-in-one (AIO) nebo snap-in-one (SIO), někdy též označované 2v1

Velice snadná manipulace jako s jednorázovou plenou, jen s tím rozdílem, že ji pak nevyhodíte. Pokud mají savé jádro všité, déle schnou. Praktičtější jsou SIO, kdy je savé jádro připnuto patentkami nebo 2v1, kdy jsou vkládačky volně přišité, pak je doba schnutí podstatně kratší. Pozor na ty, co nemají na okrajích všité gumičky, zvláště u novorozenců mohou (hlavně v autosedačce) protékat v pase či kolem nožiček. Jsou nejdražší ze všech typů plen. Pleny „vše v jednom“ využijete na cestách, na „blýsknutí se“ u doktora :o) atd. Plena je připravena k přímému použití!

výhody:

nejsnadnější manipulace
velmi komfortní a krásný design
nebývají objemné
některé typy vysoce savé

nevýhody:

vyšší cena
 

kapsové pleny také kapsovky

Použití stejně snadné jako u AIO pleny, jen s tím rozdílem, že do kapsy musíte vložit savou vrstvu, plena sama o sobě nesaje.  Výběrem vkládací pleny můžete tak sami ovlivnit její savost. Kapsa je prostor mezi nepropustnou (PUL) vnější vrstvou a vnitřní vrstvou, která bývá nejčastěji z mikrofleecu. Díky tomu, že savé jádro není všité, schnou podstatně rychleji. Musíte dát pozor, aby vložená savá vrstva byla dobře umístěna, jinak by plenka mohla protéct.

výhody:

rychleschnoucí
vytváří dojem malého zadečku
snadná manipulace

nevýhody:

musíte vkládat sací vrstvy - kapsová plena je tak savá, jakou vkládačku použijete!
vkládací plena musí být dobře umístěna, aby kapsová plena neprotekla
srovnatelná cena s AIO plenami

 

Pleny, na které MUSÍTE použít svrchní kalhotky

kalhotkové pleny

Asi to nejlepší řešení - řekla bych, že to jsou nejvíce používané pleny. Tvarem připomínají jednorázovou plenu, jen musíte přidat nepropustnou vrstvu – svrchní kalhotky. V pase a kolem nožiček mívají všité gumičky, dobře těsní a spolehlivě udrží i zpočátku řídkou novorozeneckou stolici.

výhody:

vysoce savé
jednoduchá manipulace
jednovelikostní jsou použitelné od narození po nočník

nevýhody:

delší doba schnutí – čím savější materiál, tím déle schne.

 

tvarované pleny

Dá se říct, že u nás to jsou jediné pleny od Haipa Daipa – do kalhotkového střihu si je složíte sami. Tím si určíte i velikost. Sami o sobě jsou dost savé.

 

zavazovací pleny nebo také vázačky

Tyto pleny samy o sobě nejsou příliš savé, proto se doporučuje přidat savou vložku nebo použít přes jiné pleny. Jsou ideálním „držákem“ čtvercových plen, které díky tomu nemusíte složitě skládat, stačí je dát na rovno. Právě díky malé savosti nejrychleji schnou. Někomu dělá problém miminko zavázat, manipulace s nimi je trochu horší hlavně pokud se už miminko vrtí a přetáčí.

výhody:

nižší cena
rychlejší schnutí

nevýhody:

sami o sobě nenasají nic (jen konopné Hemp-hour strap ano), proto je nutné použít i sací vrstvu.
horší manipulace

 

čtvercové pleny nebo také klasické pleny

asi netřeba představovat :o))

Nejuniverzálnější plena, co znám. Dají se poskládat na různé způsoby. Málo sají, zato rychle schnou. Na jedno přebalení budete potřebovat dvě, pokud teda doma nemáte staré pleny od maminky, které měly vlákna tkaná mnohem hustěji než dnes. Nemají gumičky kolem nožiček, mohou tudíž častěji protékat a znečistit svrchní kalhotky – s větším množstvím kalhotek tedy musíte počítat, pokud si pořídíte výbavičku převážně z těchto plen. Mohou se žehlit, což oceníte, pokud má miminko nějaký kožní problém. Vyrábějí se i bambusové, jsou krásně měkké a savější než bavlněné.

výhody:

nejlevnější
rychleschnoucí
využijete je nejen k přebalování
od narození až po nočníček

nevýhody:

větší práce se skládáním
častější přebalování

 

vícevrstvé pleny

V podstatě čtvercové pleny přeložené na třetiny a sešité tak, že uprostřed je více vrstev (4-8) než na krajích (2-4). Opět se mohou skládat různými způsoby (jinak pro holky a jinak pro kluky). Na přebalení stačí jedna. Jsou méně objemné než klasické čtvercové. Jsou velice trvanlivé, mohou se žehlit.

 

vkládací pleny nebo také vkládačky, savé vložky, plenkové vložky…

Většinou obdélníková / oválná vložka, kterou vkládáte do pleny pro zvýšení její savosti. Využijete na noc, na delší denní spaní, na procházku – prostě vždy, když potřebujete, aby miminko v pleně vydrželo déle…

 

separační pleny, zkrátka separačky

Vkládají se do pleny jako ochrana zadečku před vlhkostí i jako ochrana pleny před stolicí. Separační plena nepropouští vlhkost z pleny zpět k zadečku. Pokud máte zhrublé pleny, nebojte se, že by se miminko odřelo, i v tom je další výhoda separaček.

Jednorázové

Vyrábějí se z různých materiálů:

viskóza – vhodné pro všechny děti, jsou tenčí než celulózové, biologicky odbouratelné

celulóza – dobře zachytí řídkou stolici novorozenců a kojenců do 6 měsíců, biologicky odbouratelné

50% viskóza, 50% polyester - biologicky odbouratelné

50% celulóza, 50% viskóza - biologicky odbouratelné

PLA na bázi kukuřičného škrobu - biologicky odbouratelné, lze je i kompostovat

Bambus

Nejčastěji používané jsou celulozové nebo viskozové. Po stolici se mohou spláchnout do WC i s obsahem. Pokud jsou jenom počůrané, dají se i několikrát vyprat (podle značky cca 3-8x).

 

Pratelné

Vyrábějí se z různých materiálů:

fleece

polyester

mikrovlákno

Nejčastěji používané jsou z fleecu, který udrží zadeček suchý. Doporučuji spíše na noc, kdy miminko nekaká nebo pro starší děti, které už nemívají „míchaná vajíčka“.

 

Svrchní kalhotky neboli svrchňáčky

Kalhotky se oblékají na plenu (mimo AIO plen), zabraňují provlhnutí oblečení, na jejich kvalitě závisí, jestli v plence zůstane vše, co má – zejména v prvních měsících, kdy má miminko „míchaná vajíčka“.

 

PUL

Kalhotky jsou vyrobeny buď z jemného a lehkého úpletu, ze 100% polyesteru nebo bavlny s prodyšným a zároveň nepromokavým polyuretanovým zátěrem. Fungují obdobně jako sportovní oblečení s membránou. Pokud zvolíte vhodnou velikost, nikdy neprotečou. Doporučují se zejména pro novorozence, kteří se častěji přebalují. Kalhotky není třeba prát po každém použití, pokud jsou jen počůrané, stačí je nechat vyvětrat a použít znovu. Schnou nejrychleji ze všech typů.

 

vlněné

Vlněné kalhotky + látková plena = nejvzdušnější, nejzdravější varianta přebalování. Merino vlna udržuje optimální tělesnou teplotu miminka, v zimě hřeje, v létě chladí. Vlněné svrchní kalhotky není nutné často prát (pokud nejsou znečištěné stolicí tak třeba i jen jednou za několik týdnů, počůrané stačí vyvětrat); je ovšem nutné je prát šetrně (buď v ruce nebo v pračce program na vlnu) a jednou za čas impregnovat lanolínem. Vlněné kalhotky se často používají na noc nebo za horkých dnů, ve vlňáčcích totiž plenka může průběžně prosychat a pokožka dítěte tak může volně dýchat. Jako jediné svrchní kalhotky jsou schopny samy pojmout tekutinu (prý až 40% své vlastní váhy), než začnou provlhat. Jsou nejdražší ze všech typů.

 

fleecové

Fleecové kalhotky jsou prodyšné, jemné k pokožce dítěte. Mají podobné vlastnosti jako vlněné, jen se musí častěji prát (v pračce s ostatními plenami), velice rychle schnou.  Snad jediná nevýhoda je, že při delším tlaku mohou provlhnout (např. delší sezení v autosedačce či u větších dětí). Je třeba toto mít na paměti a podle toho je použít.

 

kalhotky z PVC

Uvádím jen pro úplnost…

Kdybyste na tyto kalhotky někde narazily, určitě je nekupujte; jsou to ty klasické „igelitové“ kalhotky z dob našeho dětství. Jsou 100% nepropustné a tudíž také 100% neprodyšné, proto pak nemá smysl balit miminko do látkových plen, zadeček v nich prostě dýchat nebude…

Většinou je můžete vidět v supermarketech, jejich cena se pohybuje kolem 70Kč.