hlasovalo 6 uživatelek

 

Vybíráme první šátek

Rozhodnutí, že budete šátkovat, už padlo. Teď ale zbývá doladit v jakém šátku? Jak vybrat ten správný?

Promyslete si:

Jak dlouhý šátek potřebujete - resp. Jak jste velká? Jaké úvazy budete vázat?

Kolik šátků budete potřebovat? Budete výhradně nosit nebo kombinovat s kočárkem?

Jaký materiál upřednostňujete? (bavlna, len, konopí, vlna, bambus, hedvábí)

 


Jakou délku potřebuji?

První šátek by měl být univerzální, měl by být dostatečně dlouhý, abyste s ním uvázali i ty nejsložitejší úvazy, které spotřebují nejvíce délky. Právě tyto úvazy jsou ty základní - miminko je obaleno několika vrstvami látky, takže je usazeno bezpečně a pevně, takové úvazy jsou pro rodiče na vázání snažší, vázací umění nemusí být tak precizní.
 

Šátek se váže kolem horní poloviny těla, podívejte se, jaké nosíte konfekční velikosti:

Maminky s velikostmi do 38 - šátky délek kolem 4 metrů
Velikost 40-42 - délka kolem 4,5m
Velikost 44 a výš - délka 5m 

více...


Tatínkové mají větší hrudník než ženy a v naprosté většině potřebují delší šátek. Ale upřímně - bude opravdu nosit tak často, abyste měla šátek na sebe zbytečně dlouhý? 

jakou délku šátku na nošení?

 

Kolik jich potřebuji?

Budete-li pouze šátkovat, doporučuji alespoň dva kusy. Přece jen ho musíte občas vyprat a mít jeden v záloze se vždycky hodí.

Bavlna, vlna, len, bambus, hedvábí?

Velmi dlouho byla základní surovinou pro výboru šátků bavlna. V současné době začínají přední šátkařské firmy experimentovat a přidávat do šátků i další příměsi, které jim dodávají zvláštní vlastnosti. Vlna hřeje a je mnohem nasákavější než bavlna. Len má také větší nasákavost a v našich končinách byl typickým letním materiálem. Bambus je moderní, celkem ekologický materiál, také velmi nasákavý a jemný. A hedvábí je tradiční luxusní materiál, velmi jemný a krásně lesklý. 

Přese všechny výhody příměsových materiálů ale doporučujeme pro první šátek čistou bavlnu. Hlavním důvodem je její velmi snadná údržba. Bavlněný šátek můžete většinou prát i na vysoké teploty, většinou se může sušit v sušičce, běžně žehlit. Snese naprostou většinu pracích prášků a nemusíte se o něj nijak zvlášť bát.

Budu nosit v létě/zimě. Mám se řídit tím?

Nikoliv :) I když se miminko má narodit do největších veder, za půl roku bude venku zase -10 stupňů. Pokud se snažíme vybrat jeden univerzální šátek pro celé šátkovací období a také třeba pro další děti v rodině, je mnohem důležitejší, jak bude šátek pohodlný a nosný, než jak je silný. Jen málo slabých šátků, které by vám možná přišlo na léto vhodnějších, je pohodlných i u dětí nad 10-12 kg. Podle našich zkušeností není v létě problém s nosným šátkem navázat dítě jen do jedné vrstvy látky. A potit se stejně budete ve všech šátcích, tělo na tělo tomu zabránit nejde. Naopak v zimě je stejně potřeba zateplovat celé dítě, samotný šátek mu zahřát vykukující nožičky a hlavičku stejně nedokáže. 

V šátkové nabídce jsou i šátky hodně tenké a vzdušné, doporučované na léto nebo naopak šátky s vlnou nebo hodně silné, doopručované pro extra těžké děti. Univerzální šátek by měl být ale zlatý střed, speciality doporučujeme až jako druhé a další šátky pro konkrétní účel (léto, zima, malé miminko nebo naopak jen super nosný šátek na jednovrstevný úvaz na záda...).

Proč jsou některé šátky tak drahé? Jsou pravu ty levné špatné?

Cenová politika jednotlivých výrobců se liší v závislosti na tom, zda se šátky vyrábí v Evropě nebo v zemích třetího světa, na tom, v jakém množství se vyrábí, zda si šátky prodávají sami, nebo jsou dostupné i u regionálních prodejců i různě po světě, jestli jde o obyčejnou bavlnu nebo dražsí biobavlnu... Aspektů je celá řada a pro zákazníka mohou být podstatné ale také nemusí. 

Co ale ovbykle mluví za vše, jsou reference samotných nosících maminek. Někdy je těžké se v nich vyznat, přecijen má každý jiné preference a zkušenosti, ale pokud už šátek vyzkouší hodně lidí, něco z nich vyčíst lze. Mezi nejčastěji doporučované značky pro maminky, které chtějí první šátek, patří Didymos ze stálé nabídky, Ellevill, Storchenwiege, jsou to šátky s nejlepšími hodnoceními. Ale to neznamená, že je nutné vybírat pouze mezi nimi. Na trhu jsou i jiné značky, které si svou cestu teprve hledají a tolik lidí je ještě nezná. A nebo se lidem zalíbily jen o málo méně než ty nej, přitom to neznamená, že by byly špatné nebo nepoužitelné, zkrátka jsou jen na druhém místě.

 

 

A co kdybych koupila nejdřív nějaký ze šátků co nejlevnějších? Na zkoušku, jestli to nošení k něčemu vůbec je...Tohle je velmi častá úvaha. Sama jsem se jí řídila, když jsem vybírala první šátek pro syna. Náš první šátek byl z kanafasu. Nosili jsme, ale za neustálého přemítání, jak je možné, že je to ostatním příjemné, jestli je normální, že má dítě otlaky a já nemůžu dýchat... Naštěstí jsem to nevzdala a odhodlala jsem se koupit další nejlevnější, tenotkrát už ale opravdový šátek z látky tkané speciálně pro účel nošení dětí. A s tím už se najednou dalo nosit bez potíží. Pokud se začtete do diskuzí různě po internetu, časem si všimnete, že maminky, které nosí hodně často nebo výhradně, stejně nakonec skončí u těch nejlépe hodnocených šátků - prostě proto, že jsou opravdu nejlepší a nosí se s nimi nejsnáze. I já u nich nakonec zůstala.

 

Stejně mně ve výběru zbylo ještě hodně šátků? Pro jaký se tedy rozhodnout?

Bude to znít možná nerozumně, po všech těch logických argumentech, ale přeci jen.... Vyberte ten, co se vám nejvíc líbí!

Krásný šátek udělá radost.
Krásný šátek budete nosit rádi a pyšně.
Krásný šátek, který vám sluší, vás ozbdobí a stane se v jistém smyslu módním doplňkem.