Šátek – dalo by se říct univerzální nosítko. Výhodou šátku je jeho skladnost, snadná údržba a dá se použít i jako deka do kočárku, podložka pro přebalování anebo třeba stínítko do auta. Existují dva druhy - elastický a pevný.

Elastický šátek je vhodný pro novorozence od prvních dnů. Díky své pružnosti se dobře váže a nevyžaduje při vázání až tolik zručnosti jako šátek pevný. Je ideální na vázání kolébek a úvazů, které se nejdříve udělají a až pak se do nich vkládá miminko. Pružnost šátku je paradoxně výhoda i nevýhoda. Po čase se může stát, že se šátek vytahá a při nošení těžších dětí (cca od 7kg) se prověšuje.  Také hodně záleží na temperamentu dítěte, klidné dítě unosíte v elastickém šátku déle.

Pevný šátek se dá použít jak pro čerstvé miminko, tak pro větší dítě a stále je zajištěn dostatečný komfort pro dítě i nosiče.  Vázání pevného šátku není těžké, jen vyžaduje trochu cviku. Typů úvazů je hned několik, ale je možné vystačit si celou dobu nošení s jedním nebo s dvěma způsoby. Šátky se vyrábí v délce 2,5 až 5,5 metru. Délku vyberte podle toho, jaké úvazy máte v plánu používat a také podle velikosti osob, které budou šátek používat. Při výběru věnujte pozornost i materiálu a způsobu tkaní. Některé šátky pruží víc než ostatní nebo jsou ze silnější látky. Nevýhodou šátku může být právě vázání – někdo si na to netroufá nebo nemá trpělivost. A při vázání např. za deště se těžko ohlídá, aby se cípy látky neumazaly. Při vázání šátku je důležité dodržovat několik pravidel - šátek musí obepínat dítě jako pevná bandáž, mělo by mít zakulacená záda a v případě vertikálních úvazů pokrčené nožičky, široce roztažené od sebe a podsazenou prdelku.

Ring sling je kratší verze šátku. Jedná se o pruh látky, na jehož konci jsou přišity dva kovové kroužky, jimiž se provléká druhý cíp tkaniny. Vzniklý prstenec látky si navlečete přes rameno, umístíte do něj dítě a pomocí kroužku krásně dotáhnete úvaz podle potřeby. V ring slingu se dá nosit v kolíbkách, na břiše, na boku i na zádech, vždy však pouze na jednom rameni, proto je vhodný spíše pro menší miminka.