Druhy inkontinece

Příznaky inkontinence je možno pro zjednodušení rozdělit do dvou základních skupin:

obstrukční

- k příznakům patří opožděný začátek močení, odkapávání moči, přerušovaný proud moči, slabý proud moči a pocit nedostatečného vyprázdnění.

iritační

- příznaky zahrnují močení v noci, nutkavé močení, časté močení a bolesti při močení. Vždy se jedná o samovolný a nechtěný odtok moči.

 

Inkontinence se může také dělit podle příčiny a její délky trvání:

akutní (přechodná)

- vzniká většinou kvůli infekci močových cest nebo jiné obdobné příčině, užívání léků, konzumací alkoholu nebo kofeinu

chronická (trvalá)

- jedná se o klasickou inkontinenci, která vzniká kvůli oslabení svalstva dna pánevního, onemocněním mozku nebo nervové soustavy (po úrazu, Alzheimerova či Parkinsonova choroba, mozkové příhody, obrna atp.), zbytněním prostaty, cukrovkou, nádorovým onemocněním atd. – nezbytná je tedy konzultace s lékařem a následné léčení příčiny inkontinence.

Chronická inkontinence se dělí do dalších skupin; podle typických klinických projevů definujeme tyto typy inkontinence:

  • stresová (zátěžová)
  • urgentní (nutkavá)
  • smíšená
  • reflexní
  • paradoxní ischurie (z přetékání)
  • ostatní formy:

inkontinence při urovaginálních píštělích

noční pomočování (enuréza)

 

V důsledku nových léčebných možností se změnil pohled i na diagnostiku inkontinence.

Do urologie byly proto zavedeny nové pojmy. Jedním z nich je urgence – tedy intenzivní pocit nutnosti vyprázdnit močový měchýř, což je jeden z hlavních příznaků nově uznané choroby  hyperaktivní močový měchýř  (overactive bladder, OAB) – tato klasifikace byla oficiálně přijata v roce 2002.

Obecně pokud dochází k nechtěnému úniku moči, hovoříme o inkontinenci. Při hyperaktivním močovém měchýři lze rozlišovat „vlhkou“ a „suchou“ formu. Mnoho pacientů sice moč udrží, ale jen za cenu psychického vypětí, což  vede k řadě potíží ve společenském životě, při cestování, sexu nebo v zaměstnání

 

 

Zastoupení jednotlivých druhů inkontinence

• stresová 32,9 %

• urgentní 26,9 %

• smíšená 19,3 %

• noční pomočování (enuréza) 11 %

• únik moče nezávislý na situaci 9,8%

Ztráta moči jinou cestou než močovou trubicí (uretrou) se označuje termínem extrauretrální

 

 Stresová (zátěžová) 

Stresová inkontinence je inkontinence, která je způsobená činnostmi jako kašel, smích, kýchání, cvičení nebo jiné pohyby, které zvyšují intraabdominální (nitrobřišní) tlak a tím i tlak na měchýř. Fyzické změny pocházející z těhotenství, porodu a menopauzy často způsobují stresovou inkontinenci. Je to nejčastější forma inkontinence u žen a je léčitelná.

Měchýř je podporován svaly pánevního dna. Když tyto svaly slábnou, měchýř se může posunout dolů, tlače lehce ven z dna pánve na vaginu. To brání svalům, které obvykle drží močovou trubici uzavřenou, aby byly sevřené nejvíc, jak mohou. Proto moč může vytékat do močové trubice během momentů fyzického stresu. Stresová inkontinence se též vyskytne, když slábnou svaly kolem močové trubice.

Stresová inkontinence se může zhoršit během týdne před menstruací. Tehdy snížená hladina estrogenu může vést k nižšímu svalovému tlaku kolem močové trubice, zvyšujíc pravděpodobnost vytékání. Výskyt stresové inkontinence se zvyšuje po menopauze.

Jedná se o nejrozšířenější typ inkontinence, zejména u žen.

Občasné, klinicky málo významné projevy SI má v průběhu života 40 – 63% žen.

Projevuje se únikem zpočátku malého množství moči při fyzických aktivitách, spojených s náhlým zvýšením nitrobřišního (intraabdominálního) tlaku (při kašli, kýchnutí, smíchu, prudkém pohybu nebo náhlým zvednutím těžkého předmětu). Pokud je tlak v močovém měchýři vyšší než tlak v oblasti svěrače, dochází k úniku moči.

Nitrobřišní tlak se v odborné terminologii nazývá stres. Nejedná se tedy o stres psychický, jak se někdy ženy nesprávně domnívají.

V normálním stavu na náhlý vzestup nitrobřišního tlaku (např. při kýchnutí) zareaguje močová trubice zvýšením uzávěrového tlaku, takže moč nemůže uniknout. K tomuto pevnému uzavření  je nezbytné, aby močová trubice zůstala ve své normální poloze, což zajišťuje pevné pánevní dno a okolní pojivové tkáně.

Jsou dvě hlavní příčiny, proč při námaze nezůstane močová trubice uzavřena. Nejčastěji je to nedostatečná podpora močové trubice svalstvem pánevního dna (tzv.pokles), okolní pojivovou tkání a pochvou. Při ochabnutí těchto podpůrných struktur se močová trubice uvolní ze své původní polohy. Druhou možnou příčinou je nedostatečnost svěrače močové trubice.

Faktory podílející se na vzniku stresové inkontinence žen

  • oslabení (pokles) pánevního dna
  • porody – průběh, četnost
  • vrozená dispozice
  • dlouhodobá fyzická námaha  
  • nedostek estrogenů v menopauze
  • chronický kašel např. u astmatu
  • přidružená omenocnění, event.operace v pánvi
  • obezita
  • kouření

Zpočátku mohou být úniky moče ojedinělé s nepatrným množstvím uniklé moči. Postupně, jak se stále více močová trubice uvolňuje ze své původní polohy anebo více ochabuje svěrač močové trubice, jsou úniky častější a s větším množstvím uniklé moči. Již nestačí jen měnit prádlo, je nutné nosit vložky. Žena omezuje pitný režim a jak narůstají obtíže, začne omezovat své aktivity (sport, společenský a kulturní život, vyhýbá se pohlavnímu styku apod.)

Klinická klasifikace stresové inkontinence dle Ingenmanna-Sunberga:

I.    únik moči po kapkách - při velké fyzické námaze

II.   únik při lehké fyzické námaze

III.  permanentní únik - při min.zvýšení nitrobřišního tlaku

 

Urgentní (nutkavá)

Urgentní inkontinence je nechtěná ztráta moči vyskytující se bez zjevné příčiny při náhlé potřebě močit. Nejčastější příčina urgentní inkontinence jsou nepřiměřené kontrakce měchýře.

Experti popisují tento měchýř jako „nestabilní“, „spastický“ (křečovitý) nebo „hyperaktivní“. Může být použit i termín „reflexní inkontinence“, rezultuje-li z hyperaktivních nervů kontrolujících měchýř.

Pacienti s urgentní inkontinencí mohou trpět inkontinencí během spánku, po vypití většího množství vody, když se dotknou vody nebo slyší ji téct (např. když se myje nádobí nebo se někdo sprchuje).

Nechtěné pohyby svalů měchýře se mohou vyskytnout pro poškození nervů měchýře, nervového systému (míchy a mozku) nebo samotných svalů. Roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc, Alzheimerova nemoc, mozková mrtvice a úraz (včetně úrazu během operace) - to vše může poškodit nervy nebo svaly měchýře.

Při tomto typu inkontinence dochází k náhlému neovladatelnému močení s únikem většího množství moči následkem křečovitých stahů svalstva močového měchýře.

Minimální čas, umožňující dojití na toaletu pak vede k nedobrovolné ztrátě moči. Pacienti postižení urgentní inkontinencí často trpí častým denním i nočním nucením na močení.

Dělí se na:

motorickou – což je nadměrná vzruchovost svalstva stěn močového měchýře, který se vyprazdňuje častěji i při nižším stupni naplnění. Je to dáno zesílenými impulsy vyvolané psychicky stresovými situacemi nebo nedostatečným tlumením vzruchů zapříčiněným degenerativním onemocněním

senzorickou - způsobenou často infekcí močových cest či kamínky a nádory v močovém měchýři. Při této formě inkontinence je nutno nejprve vyléčit tyto příčiny, až pak je možno léčit vlastní inkontinenci

Tato inkontinence je zpravidla spojena s odtokem většího množství moči. Příčinou těchto obtíží může být zvětšená prostata, úraz míchy, roztroušená skleróza nebo jiné neurologické postižení.

Smíšená

Jedná se o stav, kdy pacient trpí jak stresovou, tak i urgentní inkontinencí.

Jedná se o nepříjemnou kombinaci potíží a léčba je obvykle složitější.

Jelikož je inkontinence moči způsobována nejrůznějšími základními nemocemi, může se vyskytovat v každém věku. Přesto je to ale především nemoc stáří. Staří lidé většinou trpí několika nemocemi najednou, proto zde existuje několik příčin, které inkontinenci způsobují. Tu mohou zesílit či způsobit i účinky některých léčivých přípravků, kterých je užíváno zpravidla více najednou. Velkou roli hraje také psychický stav pacienta. Následkem těchto vlivů dochází k tzv. smíšeným formám inkontinence - tento typ má příznaky jak stresové, tak i urgentní inkontinence.

Reflexní 

je příznakem neurologického onemocnění anebo poranění mozku či míchy. V důsledku ztráty volní kontroly nad procesem močení se močový měchýř vyprazdňuje bez nutkání a reflexně jako u kojence.

Někdy se též nazývá Funkční inkontinence - lidé s s tímto typem inkontinence mohou mít problémy s myšlením, pohybem nebo komunikací, které jim brání dojít včas na toaletu. Např. osoba s Alzheimerovou nemocí si může nedostatečně plánovat použití toalety; osoba na vozíku se nemusí dostat na toaletu včas apod. Podobné stavy jsou často spojeny s věkem a způsobují některé inkontinence starších lidí v ústavech.

Paradoxní ischurie (z přetékání)

Inkontinence z přeplnění se vyskytne, když pacientův měchýř je vždy plný a proto často propouští moč. Slabé svaly měchýře nebo blokovaná močová trubice může způsobit tento typ inkontinence. Nervové poškození z diabetu nebo jiné nemoci mohou způsobit slabé svaly měchýře. Tumory nebo močové kameny mohou blokovat močovou trubici. Inkontinence z přeplnění se vyskytuje u žen zřídka.

Tento typ je někdy také uváděn jako inkontinence z přeplnění.

Jde o únik moči při přeplněném močovém měchýři. Projevuje se zvětšujícím objemem moči zbývající v močovém měchýři po vymočení a oslabením stažlivosti (kontraktility) močového měchýře se spontánním odkapáváním moči z přeplněného močového měchýře

Příčinou je ve většině případů zúžení močové trubice, např. kvůli podmíněnému zvětšování prostaty. Proto se vyskytuje tato forma převážně u mužů.

Zablokováním močové trubice dojde k nahromadění moči  v močovém měchýři a takto vzniklý vnitřní tlak pak překoná zúžení a moč začne po kapkách unikat.

 

Léčba je především operativní - odstraněním prostaty - nebo medikamentózně. Někdy k této formě inkontinence může dojít také u žen, kdy vinou nedostatečné schopnosti kontrakce močového měchýře dojde k úniku moči po kapkách. Může to vzniknout např. po některých léčivech, poruše látkové výměny či v důsledku psychogenních příčin.

Jiné typy inkontinence

Stresová a náhlá inkontinence se často vyskytují u žen spolu. Kombinace inkontinence - a tato kombinace zvlášť - se někdy označují jako „smíšená inkontinence“.

„Přechodná inkontinence“ je dočasná verze inkontinence. Může být způsobena léky, infekcemi močového traktu, mentální poruchou, omezenou mobilitou a zaklíněním stolice (silnou zácpou), která může tlačit na močový trakt a blokovat vytékání.

články

Hyperaktivní měchýř

22.07.2013 17:39
Hyperaktivní měchýř  (over-active bladder, OAB) Jde o soubor symptomů definovaný jako "urgence s nebo bez inkontinence“, doprovázená obvykle naléhavým nucením a častou frekvencí močení přes den i v noci včetně úniků moče. Jedná se o složitou poruchu funkce svalů a nervů močového měchýře ...

Panna a menstruační kalíšek

27.04.2013 21:11
  Mladé dívky, které jsou ještě panny, se často ptají zda mohou používat menstruační kalíšek. Co se schovává za větou "Kalíšek je vhodný pro všechny ženy, které již měly pohlavní styk. Panny mohou používat kalíšek jen v některých případech." ?  V naší společnosti je dívka považována za...

Menstruace - přirozená součást života ženy

27.04.2013 21:09
  Menstruace. Měsíčky. Menses. Perioda. Cyklus. Tato všechna pojmenování a mnoho dalších si zasloužilo periodické krvácení vyvolané fyziologickými změnami v těle dívek a žen na celém světě. Úderem prvního menstruačního cyklu se žena ocitá ve svém reprodukčním období a teoreticky je připravena...

průvodce - jak vybrat kalíšek?

27.04.2013 21:05
  Je mi -náct, jsem panna nebo nemám sex často.  Používám nejčastěji tampón velikosti mini. MeLuna S nebo LadyCup S Používám tampóny velikosti normal. Lunette model 1, Naturcup 0   Je mi mezi 20-30, nerodila jsem (případně rodila jsem císařským řezem).  Jsem takový...

přehled velikostí menstruačních kalíšků

27.04.2013 21:04